Muhasebe Süreci

n11 Muhasebe Süreci

Mağaza Yönetim paneliniz üzerinden ,aylık olarak düzenlenen Komisyon Faturası,Fatura Detayı,Ekstrelerinize ulaşabilirsiniz.

İlgili detaylı belgeler ile car işlemleriniz için mutabakat sağlayabilirsiniz.

Fatura Sorgulama

Komisyon faturaları mağazanıza kayıtlı mail adreslerinize aylık olarak paylaşılmaktadır.

Her ayın 15’inde kadar ise Komisyon faturaları aylık olarak satıcı panelinize yüklenmektedir.

Ödeme ve Fatura Yönetimi – Fatura Sorgulama bölümünden e-fatura ayınızı seçildiğinde komisyon faturanız görüntülenecektir.

Fatura tarihinize tıkladığınızda pdf olarak komisyon faturanız açılacaktır.

Komisyon Faturası kalemlerinin açıklamaları aşağıdaki gibidir;

Hizmet Bedeli (POP): Alıcılarımızın, siparişle birlikte ödemiş oldukları kargo ücretleridir. İlgili kargo ücretlerini, sipariş tutarına eklediğinizden dolayı, komisyon faturanızda yer almıştır.Oluşan farklar için muhasebesel denkleştirme yapabilirsiniz.

Pazarlama Hizmet Gelirleri: Altın & Gümüş kategorisine dahil ürünlerde, tamamlanan her ürün satışından ürün bedelinin %0,20'sine denk gelen tutar,
diğer tüm kategorilerde tamamlanan her ürün satışından ürün bedelinin %1.20'ine denk gelen tutarda hizmet bedeli tahsil edilmektedir. Muhasebesel denkleştirme yapabilmeniz adına, komisyon faturanızda gösterilmiştir.

Pazaryeri Hizmet Gelirleri: Tüm ürün satışlarından, ürün bedelinin %0,48 + KDV'sine denk gelen bir tutarda pazaryeri hizmet bedeli tahsil edilmektedir.Muhasebesel denkleştirme yapabilmeniz adına, komisyon faturanızda gösterilmiştir.

Hizmet Bedeli (SPP): Kargo entagrasyonumuzu kullanmanız nedeniyle, gönderim yapmış olduğunuz siparişleriniz, bir sonraki hakedişinizden düşülmesi nedeniyle, komisyon faturanızda gösterilmiştir. Muhasebesel denkleştirme yapabilirsiniz.

Komisyon Gelirleri (B2C): Tamamlanan siparişlerinizden, kesilen komisyon oranıdır. İlgili Komisyon gelirlerinizin, farklı satırlarda yer almasının nedeni ise, farklı kategorilerimizde satış yapmanızdan dolayı, kaynaklanmaktadır. Komisyon faturanızda birden fazla Komisyon kesintisi kalemi görebilirsiniz.Bu durum satış yapılan kategori farklılıkları sebebi ile yaşanmaktadır. Her kategori için farklı komisyon oranı kesintisi yapılması sebebi ile ayrı kalem olarak yer almaktadır.Tüm komisyon oranı kesintilerin toplamı aylık kesinti tutarını veriyor olacaktır.

Komisyon Faturası Detayı

Satıcı ofis ekranınızdan Fatura Sorgulama sekmesinden komisyon fatura detayı excelinize ulaşabilirsiniz.

 

Komisyon faturası detayında sipariş numaraları bazında;

  • Komisyon bedelinin yanında Pazarlama hizmet bedeli, satışlarınız üzerinden alınan %1,18 TL'lik reklam bedelidir.
  • POP bedeli kargo bedelidir. Siz müşterinize ürün bedeli+kargo bedelini fatura ediyorsunuz bizde bu kargo bedelini size fatura ediyoruz sizin için nötr bir işlem oluyor.
  • SPP bedeli de kargo bedelidir. SPP kargo bedellerinde bizim indirimli kargomuzu kullanmış oluyorsunuz aynı şekilde bu kargo bedelinin tarafınıza yansıtılmasıdır.
  • Vade farkı müşterinin taksitli alışverişinden kaynaklanan satış bedeline eklenen tutardır. Siz satıcı ofis ekranınızda size belirtildiği şekilde ürün bedelinin faturasını kesiyorsunuz bizde size bu bedeli fatura ediyoruz, buda sizin için nötr bir işlem oluyor.
  • Varsa Reklam tutarı ise ön sayfalarda gözükmek için puan alımını ifade etmektedir.

Süreçleri tamamlanmış ve ödemesi tarafınıza gönderilmiş siparişlerinizin ilerleyen dönemlerde iptal&iade olması durumunda, alıcıya geri ödenen bu sipariş bedeli, cari hesabınıza borç kaydedilmekte ve tarafınıza yapılan ödemelerden mahsup edilmektedir. Bu siparişiniz ile ilgili tarafınıza yansıtılmış bir komisyon bedeli olması halinde de bir sonraki komisyon faturanızdan bu bedel düşülmektedir. Komisyon fatura detayınızda –(eksi) olarak gördüğünüz ve Satış Tipi Tanımı sütununda İade yazan tutarlar bu işlemi ifade etmektedir.

Komisyon faturalarınız ay içinde satış yaptığınız siparişleriniz için değil ay içinde statüsü “tamamlandı” olan siparişleriniz için kesilmektedir. Örneğin, 25 Temmuz’da almış olduğunuz bir siparişinizin kargo süreci ve alıcının onayı sonrası durumu 2 Ağustos’ta tamamlandı oluyorsa bu siparişiniz için Ağustos ayında komisyon faturası kesilmektedir.

Satışları hızlandırmak ve destek olmak adına N11’in yapmış olduğu indirimler ya da kullandırmış olduğu para puan, kupon vb. indirimler sizin satış fiyatınızı etkilemiyor. Siz satış fiyatınız üzerinden komisyon bedeliniz düşüldükten sonra ödemenizi alıyorsunuz. Cari hesabınıza da satış tutarınız kadar alacak kaydı atılıyor. N11 yapmış olduğu bu indirimleri kendi içinde gider yazmaktadır.

Sipariş ödemeleriniz, siparişin tamamlanma tarihinden sonraki yedinci günde hesabınıza ödenmektedir. Satıcı ofis ekranınızda ödemeler detayınızda tarafınıza gelen ödeme detayını (ilgili sipariş numaraları) ve varsa yapılmış kesinti (iptal&iade, kargo vb.) tutarlarını görebilirsiniz.

Ödemeler sayfanızda, ilgili ödeme satırı üzerine tıkladığınızda ekranın altında çıkan detayda o ödemenin hangi sipariş numaralarına ait olduğu detayı mevcut.

Aynı zamanda varsa kesinti detaylarını da iade, kargo vb. bu ekranda görebilirsiniz. (“ertelenen tutarda” ve “kargo hizmet bedelinde” rakam var ise bu rakamların üzerine tıklamanız durumunda açılacak olan pencerede)

Ekstre Sorgulama

Satıcı ofis ekranınızdan “Ödeme ve Fatura Yönetimi” sekmesinden cari hesap ekstrenizi indirebilirsiniz.

 

İlgili ekstrenizde belge türünde “PS” belge türü ile yapılmış kayıtlar siparişleriniz için tarafımızca alınmış tahsilatlardır. “PS” belge türündeki borç kayıtlar ise iade&iptal olan siparişler için müşteriye yapılan geri ödemedir.

"BN" belge türü ise tarafınıza yapılmış banka ödemelerini ifade etmektedir.

"KF" belge türleri ise komisyon faturalarıdır.

N11, siz sipariş aldığınız anda tahsil ettiği tutarı hesabınıza alacak kaydediyor. Süreçler tamamlandığında da tutarı tarafınıza havale yapıyor. Havale yaparken kesinti yaptığı tutarı da ay sonu komisyon bedeli olarak tek seferde tarafınıza fatura ediyor.

Ekstrenizde “Tayin” başlıklı sütunda yer alan sipariş numaraları ile satıcı ofis ekranınızdan ilgili sipariş detaylarına ulaşabilirsiniz.

Müşterilerinize kesmiş olduğunuz faturalarınızı, site üzerinde oluşan sipariş numaraları ile takip etmeniz durumunda eşleştirmeniz çok kolay olacaktır.

Satış yaptığınızda ilgili satışınızla ilgili satıcı ofis ekranınızda fatura şablonu oluşuyor, bu şablona göre faturalarınızı kestikten sonra ilgili tutarı n11 carisine virmanlarsanız bu tutar bizden gelen ödeme ve komisyon faturasi ile kapanacaktır.