E-Ticarette Paketlemenin Önemi

İnternetten yapılan alışverişleri olumlu ve olumsuz etkileyen sebepleri daima takip ediyoruz. Alışveriş deneyimini geliştirmekte etkili olan birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerin başında “Paketleme” geliyor. Paketleme konusunu e-ticarette müşterileri etkileme noktasında tek fiziksel temas aracı olarak düşünebiliriz. Bu noktada, firmaların paketleme ile ilgili sorunlarını tespit ederek bunun üzerine gitmesi ve kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Ürün paketleme neden önemlidir?

Genel olarak satış odaklı stratejiler sürdürülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki ürünlerin, alıcılara sağlam bir şekilde ulaşması için paketleme en önemli noktadır. Paketleme yapılırken kullanılan maddeler, düzgün ve kalite bir paketleme için olmazsa olmaz ihtiyaçların başında gelmektedir. Her ürün grubu için kendisine özel paketleme materyalleri kullanılması gerekmektedir. Doğru materyal kullanılan ve sağlam şekilde paketlenen ürünler, iade oranlarını azaltır ve satışlarınızın artmasını sağlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, her ürün için gerekirse farklı paketleme yapılması gerekiyor. Cam, ahşap, silindir vb. farklı hacim ve nitelikteki ürünlerin taşıma esnasında hasar görememesi için doğru materyaller kullanılmalıdır. Ambalaj kağıtları, çıkartmalar (sticker), promosyonel materyal ve kartvizit gibi ekstra ögeleri de ambalajlara ve paketlere ekleyebilirsiniz. Ana materyalleri oluşturan koli, bant ve koruyucu madde gibi ögeleri de ürünlere göre seçerek kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca paketlemenin estetik bir şekilde yapılması ve güzel görünmesi de olumlu etkiler yaratacaktır.

Paketlemenin Satışlara Etkisi

Aslında her şey zincirin bir parçası gibidir. Sipariş size ulaştıktan sonra ürüne göre doğru materyal ile düzgün şekilde paketleme yaptınız. Sipariş sağlam ve estetik bir paketleme ile yerine ulaştı. İşte buraya kadar her şey yolunda. (Ek olarak, ürünlerin ilk gönderimlerinden önce belli testlerden geçmesini önemle tavsiye ediyoruz.) Peki, bu uğraşların satışlarınıza nasıl bir etkisi olacak?

Ürünün kargo ve taşıma sırasında sağlam bir şekilde alıcı adresine ulaşmasını sağlayacak. Ancak daha önemlisi, size sadık müşteriler kazandıracak. Müşteriler paketlemelerde farklılara ve özene dikkat ediyor ve sonraki alışverişlerini de beğenileri doğrultusunda yine aynı site üzerinden yapıyor. Müşteri deneyimini artırma noktasında, iade konusunu da atlamamamız gerekiyor. Düzgün bir paketleme iade oranlarını a minimum seviyeye indiriyor. Sizi ek maliyetlerden kurtarıyor ve müşteri memnuniyet oranlarını daha yüksek seviyeye taşıyor.

Markanıza Değer Katar

Ürün paketleriniz sağlam bir şekilde alıcıya ulaştığında ve alıcı bu paketlemeden etkilendiğinde, ürün paketi açılış aşamalarını sosyal medya hesaplarında paylaşmayı tercih edebilir. Bu eylem, marka bilinirliğinizi artırır ve marka değerinizi yükseltmeniz için size katkı sağlar.