Listeleme Reklamı Reklam Rehberi

Listeleme Reklamı Reklam Rehberi

Nedir?

Sadece Süper yazısı ile ürünlerinizin listelemelerde diğer ürünler arasında farklılaşmasını ve üst sıralara çıkmanızı sağlayan reklam çeşididir.

Listeleme Reklamı, dört farklı etki paketi halinde sunulur:

Mini Etki - Orta Etki - Büyük Etki - Dev Etki

Ürünlerinize Listeleme Reklamı alırken, seçtiğiniz etki paketinin büyüklüğü kadar daha üst sıralara çıkma şansına sahip olacaksınız. Seçtiğiniz etki, sizi listeleme sayfalarında üst sıralara taşıyarak kullanıcıların ürünlerinize daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Ürünlerinizin daha üst sıralarda görünmesi için birden fazla Etki Paketi seçerek reklam etkisini daha da artırabilirsiniz. Üstelik 2 hafta ve üzeri seçerseniz %20 indirim şansı yakalarsınız.

Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

  • Listeleme Reklamları’nın sürekliliği önemlidir. Reklamınızın kesilmesi veya durdurulması, ilgili ürünlerin listelemelerde alt sıralara gerilemesine sebep olacaktır.
  • Listeleme sayfalarında ön sayfalara yükselebilmek için, ürün başlığınızın arama sonuçlarıyla doğru eşleşmesi, en az Listeleme Reklamı vermek kadar önemlidir.
  • Listeleme sayfalarında ön sayfalara yükselebilmek için ürününüzün doğru kategori başlığı altında açılması gerekmektedir. Yanlış kategori başlığı altında açılmış ürünleriniz, ön sayfalarda sergilenemeyecektir.
  • Bir değil, birden fazla Etki Paketi almanız, listelemede daha da yukarılara çıkmanız anlamına geleceğinden, tüm Etki Paketlerini aynı anda tüm ürünleriniz için verebilirsiniz.
  • Ürünlere sezona bağlı olarak reklam vermek önemlidir, doğru mevsimde doğru ürüne reklam verirseniz daha fazla kullanıcıya ulaşıp daha fazla görüntülenme alabilirsiniz.

Reklam Verme Süreci Nasıldır?

Satıcı Ofisi → Reklam Yönetimi → Listeleme Reklamı’na tıklayın.

Ana sayfanın sağ köşesinde yer alan Listeleme Reklamı Ver butonuna tıklayın ve reklam verme sürecine başlayın.

Reklam Verme Aşamaları

Ürün Seçimi:

Ürünlerinizi bulabilmeniz için, ürün adı/ürün kodu/mağaza kodu, ürünün yer aldığı kategori bilgilerine yer verilir. Sırala butonuna tıklayarak “en çok satanlar, en az satanlar, en çok yorum alanlar,en son güncellenenler” gibi arama detaylarına ulaşabilirsiniz.

Reklam Durumu butonuna tıklayarak reklamı devam eden ya da reklam vermediğiniz ürünlerinizi görebilirsiniz.

Etki Paketi ve Süre Seçimi:

Listeleme Reklamları’nın etkisini ve ve gösterim süresini seçeceğiniz alandır.

Aşağıdaki alanda ise, seçtiğiniz reklam etkisine göre ürünlerinizin reklam ile ne kadar süre yayında kalacağını seçebilirsiniz. Seçim yaptığınız süreye ait fiyat bilgisi, kutucukların içerisinde yer almaktadır.

Önemli Bilgilendirme: Ürünlerinizin reklam ile yayında kalma süresini 3 veya 4 hafta seçerek normal sepet fiyatından daha avantajlı bir fiyat ile ödeme yapabilirsiniz.

Onay:

  • Bu alanda ürünleriniz ve seçtiğiniz reklamın özellikleri yer almaktadır.
  • Bu alandan, reklam yayın sürenizi bir önceki sayfalara gitmeden değiştirebilir ya da reklam verdiğiniz üründen vazgeçip silebilirsiniz
  • Bu aşamada reklam vermek için seçtiğiniz ürünleri ve ürün detaylarını düzenleyebilir, Reklamı Oluştur butonuna tıklayarak reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

Listeleme Reklamları Nerelerde Gösterilir?

Listeleme Reklamları hem web hem app hem de mweb’de yer almaktadır.

Listeleme Reklamı Analizi Nasıl Yapılır?

Analiz sayfasına nasıl ulaşırım?

"Reklam Takibi" altında Listeleme Reklamı sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfa, Listeleme Reklamı Analiz sayfasıdır.

Sayfada, reklam gösterim özeti grafiği, mevcut reklam puanınız, reklam taslakları, yayında olan reklamlar, yayınlanacak reklamlar ve biten reklamlar yer alır.

Reklam Gösterim Özeti Grafiği: Ürünlerinizin aldığı toplam gösterim, reklamlı ürün adedi ve maliyetlerinizin özeti yer alır.

Yayında Olan Reklamlar: Bu sekmede, o gün içerisinde yayında olan tüm reklamlı ürünlerinizi bulabilirsiniz.

Yayınlanacak Reklamlar: İleri tarihler için düzenlediğiniz ve planladığınız Listeleme Reklamları’nızı bu sekmede bulabilirsiniz.

Biten Reklamlar: Bu sekmede, bitiş tarihi gelmesi nedeniyle yayından kaldırılan ve reklamı sona eren ürünlerinizi görebilirsiniz. Biten reklam veya reklamlarınızı Reklamı Tekrarla butonuna tıklayarak aynı şekilde yeniden yayınlayabilirsiniz.