n11 E-ihracat Rehberi

n11 ile E-İhracat

Yetki Belgesi

E-İhracat Formu

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu n11 olarak iş ortaklarımıza yeni projelerle destek olmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, E-İhracat projemizle iş ortaklarımızın potansiyeli yüksek uluslararası pazarlara açılmasını sağlıyoruz.

Operasyonel yükünüz artmadan tüm süreçleri n11 Mağaza Yönetim Paneli’nizden kolay ve hızlıca yöneterek satışlarınızı artırabilirsiniz. Direkt E-İhracat yapabilir, yurt dışı pazaryerlerine açılmak için hemen Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat sistemimize başvurabilirsiniz.

Katılım Koşulları ve Başvuru

E-İhracat sistemine başvurmak için herhangi bir koşul var mı?

Direkt E-İhracat

Direkt E-İhracat için herhangi bir başvuru süreci bulunmamaktadır. Mevcut sistemde, yasaklı kategoriler ve desi sınırının üzerindeki ürünler dışındaki tüm ürünler ülke bazında sergilenmektedir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat

n11 olarak, tüm iş ortaklarımıza yurt dışına açılma olanağı sağlamayı hedefliyoruz. Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat projesine başvurabilmeniz için mağaza performansınızı yansıtan mağaza puanınızın 95’in üzerinde olması ve yurt dışında sergilemek istediğiniz ürün grubunun Uluslararası Hava Taşımacılık Kuralları’na uygun olması yeterlidir.

E-İhracat başvuru değerlendirme kriterleri nelerdir?

Direkt E-İhracat

Direkt E-İhracat için herhangi bir başvuru süreci bulunmamaktadır.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat sürecinin başarılı bir şekilde ilerlemesi için n11’in belirlediği kriterler vardır. Bu kriterler pazarlara göre değişiklik gösterebilir. Başvurular, n11 tarafından ilgili pazara ait kriterler ve gereksinimler göz önünde bulundurularak değerlendirilir.

E-İhracat sistemi kapsamında hangi ülkelere satış yapabilirim?

Direkt E-İhracat

Direkt E-İhracat kapsamında şu anda Azerbaycan ve KKTC’ye satış yapabilirsiniz. Direkt E-İhracat kapsamındaki ülke sayısı ilerleyen tarihlerde artacaktır. Sistem kapsamına yeni ülkeler eklendikçe gerekli duyurular yapılacaktır.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat

Projeye katılan iş ortaklarımız, n11’in anlaşmaları doğrultusunda sistemde aktif olan tüm pazarlara satış yapabilecektir. n11 tarafından yapılacak çalışmalarla Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat projesinin pazaryeri ve anlaşmalı platformlara dair kapsamı sürekli genişletilecektir.

E-İhracat sistemine nasıl katılırım?

Direkt E- ihracat

Direkt E-İhracat sistemine n11’deki aktif mağazanız üzerinden herhangi bir işlem yapmadan katılabilirsiniz. n11’deki ürünleriniz, standart olarak Direkt E-İhracat kapsamında yer alan ülkelerdeki n11 üyeleri tarafından satın alınabilecektir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat

 • Mağaza puanınız 95’in üzerindeyse, n11 Mağaza Yönetim Paneli’nizde E-İhracat butonu açılır.

 • “E-İhracat” butonuna tıkladıktan sonra açılan ekrandaki sözleşmeyi okuyun. “Sözleşmeyi okudum, onaylıyorum” kutucuğunu işaretleyip “Başvur” butonuna tıklayın.

 • Başvurunuz n11 yetkilileri tarafından değerlendirilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde e-posta ile bilgilendirilirsiniz. Bu aşamadan sonra mevcut ürünlerinizi tanımlamaya başlayabilirsiniz.

Not: Sisteme dâhil olduktan sonra Mağaza Puanınızın 80 puanın altına düşmesi halinde, mağazanız Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat sisteminden otomatik olarak çıkarılacaktır. Mağaza Puanınız tekrar 95’e yükseldiğinde, ilgili adımları izleyerek sisteme tekrar başvurabilirsiniz.


Ürün Yönetimi

Ürünlerimi yurt dışında nasıl satışa sunacağım?

Direkt E-İhracat

Direkt E-İhracat sistemine n11’deki aktif mağazanız üzerinden herhangi bir işlem yapmadan katılabilirsiniz. n11’deki ürünleriniz, standart olarak Direkt E-İhracat kapsamında yer alan ülkelerdeki n11 üyeleri tarafından satın alınabilecektir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat başvurunuz onaylandıktan sonra, kategori kriterlerine uyan ürünlerinizin satış durumunu E-İhracata Açık olarak değiştirebilirsiniz.

Ürünleri seçerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • E-İhracata açılan ürünlerin dijital arama sonuçlarında bulunabilmesi ve çevirilerin doğru yapılabilmesi için ürün başlıkları ile açıklamalar yeterli ve doğru bir şekilde yazılmalıdır.
 • Birinci ürün görseli beyaz fonda çekilmeli, yüksek çözünürlüğe sahip olmalı ve yazı içermemelidir. Ayrıca tüm ürün çeşitlerine ait ürün görseli yüklenmiş olmalıdır.
 • Bataryalı, pilli, hacimli (20 desi ve üzeri) ürünler; madeni yağ, temizlik malzemeleri vb. tehlikeli madde içeren ürünler ve kişiye özel ürünler seçilmemelidir.

*Yukarıda belirtilen konulara dikkat edilmemesi durumunda ürünleriniz yurt dışı satışına açılmayacak, yurt dışında sergilenen ürünleriniz ise satışa kapatılacaktır. Bu ve benzeri durumların süreklilik arz etmesi halinde, mağazanız E-İhracat sistemi dışında kalacaktır.

Seçtiğiniz ürünleri yurt dışında satışa sunmak için:

 1. “Tümünün Satış Durumunu Değiştir” butonuna tıklayın.

 2. Açılan kutucukta satış durumunu “Açık” olarak seçip “Kaydet” butonuna tıklayın.

Seçtiğiniz ürünleri yurt dışında satışa sunmak için:

 1. Ürün listesinden satışa sunmak istediklerinizi seçin.

 2. “Satış Durumunu Değiştir” butonuna tıklayın.

 3. Açılan kutucukta satış durumunu “Açık” olarak seçip “Kaydet” butonuna tıklayın.

Ürünlerimi yurt dışına açarken eklemem veya değiştirmem gereken bir bilgi var mı?

Direkt İhracat

n11’deki ürünlerinize herhangi bir ekleme veya değişiklik yapmadan Direkt E-İhracat sistemine katılabilirsiniz. n11’deki ürünleriniz, standart olarak Direkt E-İhracat kapsamında yer alan ülkelerdeki n11 üyeleri tarafından satın alınabilecektir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat
Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat için yalnızca ürünlerinizi seçmeniz yeterlidir. n11’deki ürün bilgilerinizin tamamı (ürün adı, ürün açıklaması, stok, fiyat vb.) ilgili ülkenin diline çevrilerek sergilenecektir.

* Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracata açılan ürünlerin dijital arama sonuçlarında bulunabilmesi ve çevirilerin doğru yapılabilmesi için ürün başlıkları ile açıklamalar yeterli ve doğru bir şekilde yazılmalıdır. Birincil ürün görselinin ise beyaz fonda çekilmiş, yüksek çözünürlükte ve yazı içermeyen bir görsel olması büyük önem taşımaktadır. E-İhracata açılan ürünlerin dijital arama sonuçlarında bulunabilmesi ve çevirilerin doğru yapılabilmesi için ürün başlıkları ile açıklamalar yeterli ve doğru bir şekilde yazılmalıdır.


Sipariş Yönetimi

Yurt dışı siparişlerimi nereden takip ederim?

Direkt E-İhracat

Yurt dışı siparişlerinizin yönetimini, n11 Mağaza Yönetim Paneli’nizdeki mevcut “Sipariş Yönetimi” alanından yapabilirsiniz. Diğer siparişlerinizden ayırt edebilmeniz için yurt dışından gelen siparişleriniz turuncu renkte gösterilecektir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat

Yurt dışı siparişlerinizin yönetimini, n11 Mağaza Yönetim Paneli’nizdeki mevcut “Sipariş Yönetimi” alanından yapabilirsiniz. Diğer siparişlerinizden ayırt edebilmeniz için yurt dışından gelen siparişleriniz mavi renkte gösterilecektir.

Yurt dışı siparişlerimin faturalamasını nasıl yapacağım?

Direkt E-İhracat siparişlerinizi 2 farklı yöntemle gönderebilirsiniz:

1. Yöntem:

Siparişlerinizi ihracatçı olarak mikro ihracat kapsamında gönderebilirsiniz. Bunun için, öncelikle Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Gümrük Birliği’nde kaydınız olmalıdır. Ayrıca aşağıda belirtilen belgeleri de kargo paketine eklemeniz ve paketle birlikte teslim etmeniz gerekmektedir.

 • Yetki Belgesi: İmzalanıp gönderiyle birlikte verilmesi gereklidir. İlk siparişinize istinaden tek bir kez göndermeniz yeterlidir. Düzenli kargo gönderimine geçen iş ortaklarımızın ikinci veya sonraki gönderilerinde bu belgeyi iletmelerine gerek yoktur.
 • E-İhracat Formu: Her gönderi için mutlaka doldurulup paket üzerinde gönderilmesi gereklidir. Ürünlerin GTIP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Numarası) bilgisi mutlaka belirtilmelidir.
 • E-Arşiv Fatura veya Maliye Bandrollü Resmi Fatura: E-arşiv veya kağıt faturanın hazırlanıp gönderi ile birlikte verilmesi gereklidir. Fatura %0 KDV ile düzenlenmelidir. Faturada ürün menşei bilgisi bulunmalıdır.
 • Ticari Fatura: Yurt dışı gümrük işlemleri için İngilizce düzenlenmiş Ticari Fatura kullanılmalıdır. Siparişin sağ tarafında yer alan Proforma çıktısını alarak pakete eklemeniz gerekmektedir.

Lütfen yukarıda bahsi geçen evrakları kuryeye teslim ederken gönderinin mikro ihracat olduğunu belirtmeyi unutmayın.

2. Yöntem:

Mikro ihracat kapsamında ürün gönderimi yapmak istemiyorsanız, yukarıda belirtilen adımları izlemenize veya belgeleri göndermenize gerek yoktur. Gönderi ile birlikte faturanızı ve proforma fatura çıktısını pakete eklemeniz yeterlidir.

Direkt E-İhracat kapsamındaki siparişlerinizin faturalamasını ilgili ülkedeki son kullanıcı, yani n11 üyesine yapmanız gerekmektedir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat

Yurt dışı siparişleriniz için faturalandırma işlemini aracı lojistik firmamıza yapmanız gerekmektedir. Gerekli bilgiler, siparişlerin fatura şablonlarında yazmaktadır. KDV veya diğer ek tutarlar ile fatura formatı yurt içi siparişlerinizde olduğu gibi hesaplanır. Yurt içi siparişlerinizden tek farkı, tüm faturaların aynı alıcıya kesilecek olmasıdır.

Faturaları paketin içine değil, paketin üzerine yerleştirmeniz gerekmektedir.

Siparişlerimi hangi adrese kargolayacağım?

Direkt E-İhracat

Direkt e-ihracat siparişleriniz, sipariş edilen ürünün tanımlamasında bulunan depo adresinin İstanbul’da olması halinde, PTS (Paket Taşımacılık Servisi) tarafından adresinizden teslim alınacaktır. Adresten alım tarihi üründe tanımlı olan hazırlık süresi esas alınarak belirlenir. Siparişinizi hazırlık sürenizden daha önce hazır duruma getirmeniz halinde 0850 480 07 87 no’lu telefondan alım kaydı oluşturabilirsiniz. Ayrıca siparişinizi hazırlık süresi içerisinde PTS’e teslim edemediğiniz durumda da aynı telefon numarasından destek alabilirsiniz. İlgili siparişteki ürüne ait tanımlamada depo adresi İstanbul dışında ise, siparişinizi Aras Kargo’ya teslim etmeniz gerekmektedir. Tüm siparişlerin ihracatı, PTS’nin deposunda toplanarak yapılacaktır. Ürün deponuzdan teslim alınmadan veya kargoya teslim edilmeden önce, siparişin sağ kısmında göreceğiniz “Kargo Şablonu” butonuna tıklayarak açılan şablonun çıktısını alın ve paket üzerine eklemeyi unutmayın.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat

Tüm yurt dışı siparişlerinde, alıcının adres bilgileri aracı lojistik firmasına aittir. İlk olarak siparişin sağ kısmında yer alan “Kargo Şablonu” butonuna tıklayın ve açılan şablonun çıktısını alın.

Ürününüzü hazırlayın, kargo şablon çıktısını paketin üzerine yapıştırın ve aracı lojistik firmasının deposuna gönderilmek üzere kargo firmanıza teslim edin.

Yurt içi kargo ücretini kim öder?

Direkt İhracat


Kargo ücreti n11 üzerinden n11 üyesinden tahsil edilir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat
Ürünlere tanımladığınız kargo ödeme tipi geçerli olacaktır.

Yurt dışı lojistik ücretini kim öder?

Direkt İhracat

Yurt dışı lojistik ücreti n11 üzerinden n11 üyesinden tahsil edilir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat
Siparişlerin yurt dışı gönderim ve lojistik ücretleri, size ek bir maliyet oluşturmayacak şekilde n11 tarafından ödenmektedir.

Katılım ücreti var mı?

Hem Direkt E-İhracat’ta hem de Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat’ta herhangi bir katılım ücreti veya farklı bir ek ücret alınmamaktadır.

Komisyon oranları nedir?

Hem Direkt E-İhracat’ta hem de Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat’ta komisyon oranları yurt içi satışlarınızla aynıdır.

Ödemelerim ne zaman yapılır?

Direkt E-İhracat

Direkt E-İhracat’ta ödemeler, yurt içi siparişlerinizde olduğu şekilde yapılır. Ödemeler benzer vadelerde yapılır, ülke bazlı birkaç gün fark görülebilir.

Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat
Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat kapsamındaki siparişleriniz için ödemeleriniz, sipariş kargolandıktan sonra 15 iş günü içerisinde yapılır.
Satış yapılan ülkede resmi tatil olması durumunda, ödeme tarihleri resmi tatil günlerine göre ertelenebilir.

İade ve değişimlerde nasıl bir yol izlemeliyim?

Direkt E-İhracat ve Yurt Dışı Pazaryeri ile E-İhracat’ta yanlış, hatalı veya hasarlı ürün gönderilmediği takdirde, n11 tarafından bu süreçlerde oluşacak lojistik ve kargo maliyetleri size yansıtılmayacaktır. Ancak yanlış, hatalı veya hasarlı ürün gönderildiyse, oluşan kargo maliyetini sizin karşılamanız gerekmektedir.


Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyonun sorunsuz yönetilebilmesi için e-ihracat sistemine dahil olan iş ortaklarımızın aşağıdaki konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Belirtilen konulara dikkat edilmemesi durumunda siparişleriniz yurt dışı satışına açılmayacaktır. Bu ve benzeri durumların süreklilik arz etmesi halinde, mağazanız e-ihracat sistemi dışında kalacaktır:

 • Faturalar paketin içine değil, paketin üzerine yerleştirilmelidir. E-fatura kullanıcısı olunması durumunda da fatura çıktısının paketin üzerine yerleştirilmesi gerekmektedir.
 • n11'e özel kargo anlaşmalarından herhangi biri kullanılmasa bile, yurt dışı sevkiyatında kullanılacak kargo şablonunun çıktısı paket üzerine yerleştirilmelidir. Siparişler birleştirilemez. Her bir sipariş, kendi kargo şablonu ve faturası paket üzerinde olacak şekilde ayrı paket içerisinde gönderilmelidir.