n11 Direkt e-ihracatta Nasıl Fatura Kesilir ?

n11 Direkt e-ihracatta Nasıl Fatura Kesilir ?

Direkt E-İhracat siparişlerinizi 2 farklı yöntemle gönderebilirsiniz:

1. Yöntem:

Siparişlerinizi ihracatçı olarak mikro ihracat kapsamında gönderebilirsiniz. Bunun için, öncelikle Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Gümrük Birliği’nde kaydınız olmalıdır. Ayrıca aşağıda belirtilen belgeleri de kargo paketine eklemeniz ve paketle birlikte teslim etmeniz gerekmektedir.

Yetki Belgesi: İmzalanıp gönderiyle birlikte verilmesi gereklidir. İlk siparişinize istinaden tek bir kez göndermeniz yeterlidir. Düzenli kargo gönderimine geçen iş ortaklarımızın ikinci veya sonraki gönderilerinde bu belgeyi iletmelerine gerek yoktur.

E-İhracat Formu: Her gönderi için mutlaka doldurulup paket üzerinde gönderilmesi gereklidir. Ürünlerin GTIP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Numarası) bilgisi mutlaka belirtilmelidir.

E-Arşiv Fatura veya Maliye Bandrollü Resmi Fatura: E-arşiv veya kağıt faturanın hazırlanıp gönderi ile birlikte verilmesi gereklidir. Fatura %0 KDV ile düzenlenmelidir. Faturada ürün menşei bilgisi bulunmalıdır.

Ticari Fatura: Yurt dışı gümrük işlemleri için İngilizce düzenlenmiş Ticari Fatura kullanılmalıdır. Siparişin sağ tarafında yer alan Proforma çıktısını alarak pakete eklemeniz gerekmektedir.

Lütfen yukarıda bahsi geçen evrakları kuryeye teslim ederken gönderinin mikro ihracat olduğunu belirtmeyi unutmayın.

2. Yöntem:

Mikro ihracat kapsamında ürün gönderimi yapmak istemiyorsanız, yukarıda belirtilen adımları izlemenize veya belgeleri göndermenize gerek yoktur. Gönderi ile birlikte faturanızı ve proforma fatura çıktısını pakete eklemeniz yeterlidir.

Direkt E-İhracat kapsamındaki siparişlerinizin faturalamasını ilgili ülkedeki son kullanıcı, yani n11 üyesine yapmanız gerekmektedir.